Обласна творча лабораторія «Сучасні тренди в освіті». Кластер «Менеджмент підготовки та супроводу міжшкільних дебатів команд старшокласників мовами європейських країн»

14.11.2018 року на базі Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти для директорів та заступників директорів з НВР ЗЗСО, учителів іноземних мов відбувся узагальнювальний семінар «Відкриті дебати англійською мовою між командами старшокласників мовами європейських країн», у якому взяли участь 26 педагогічних працівників із різних міст, районів, ОТГ Донецької області.

Абизов В. Є., завідувач кафедри управління та адміністрування Донецького ОБЛІППО, окреслив завдання семінару та проаналізував роботу обласної творчої лабораторії «Сучасні тренди в освіті», зазначивши той факт, що упродовж року був проведений конкурс на найкращий проект міжшкільних дебатів команд старшокласників мовами європейських країн. За результатами конкурсу було обрано 11 найкращих робіт із різних міст і районів області: Мангушський, Костянтинівський, Слов’янський райони; міста: Маріуполь, Слов’янськ, Костянтинівка, Добропілля, Білозерськ, Торецьк.

У представлених найкращих роботах було багато переваг: варіація у форматах представлення дебатів, зв'язок із реалізацією розвитку демократичного суспільства, низка використаних методів і технологій, використання авторських форматів дебатів (Карла Поппера). Згодом роботи було опубліковано у збірнику «Менеджмент підготовки та супроводу міжшкільних дебатів команд старшокласників мовами європейських країн», який було презентовано на Десятій міжнародній виставці «Інноватика в сучасній освіті» у місті Києві з 23 по 25 жовтня.

Учасники лабораторії презентували відеоролики гри учнів та фотозвіти реалізованих дебатних проектів. Представлені проекти були різноманітними за тематикою, цікавими, актуальними. Наприклад, учасники від Слов'янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 представили відеоролик дебатів «Де сьогодні потрібно отримувати вищу освіту: в Україні чи в Європі?» Іллінівська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів презентувала дебатний проект «Персональні гаджети учнів заважають освітньому процесу в школі». Попова Олена Миколаївна, заступник директора з НВР Торецької спеціалізованої школи з поглибленим вивченням англійської мови, представила відео дебатів з теми «Should we protect people from stray dogs. Шулькіна Інна Борисівна, вчитель Костянтинівської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 13 з поглибленим вивченням іноземних мов представила проект «Where is it better to get a good education – in Ukraine or abroad?»

Стасенко Станіслава Костянтинівна, практичний психолог, учитель української мови і літератури Костянтинівський ЗЗСОІ-ІІІ ступенів № 1, єдина з усіх учасників презентувала участь ЗЗСО у міжнародному німецько-українському проекті «Молодь дебатує». Цей проект реалізується в Україні протягом двох років. З 2017 р. Стасенко С. К. є тренером дебатної команди. Згідно з правилами «Jugend debattiert» у дебатах беруть участь чотири людини – двоє представляють сторону PRO, двоє – CONTRA. Теми оголошуються заздалегідь, але яку позицію – «за» або «проти» – їм потрібно буде представляти, учасники дізнаються лише за півгодини до початку заходу. Переможцем стає той, хто дав можливість усім приєднатися до обговорення, сприяв продуктивній дискусії, максимально «просунув обговорення», надаючи можливість глибоко і різнобічно висвітлити проблему.

Методику, за якою створено проект, розробив студент Ансгар Кемманн 15 років тому. Зараз у ФРН «Jugend debattiert» стала повсюдною, на загальнонімецькі фінали приходять перші особи держави, а учасники гри, як правило, досягають успіху в бізнесі, політиці, суспільній діяльності. В Україні, як і в багатьох інших країнах, ця методика використовувалася у тих школах, де вивчається німецька мова. Сьогодні проект з використанням цієї методики в Україні українською мовою підтримує МЗС Німеччини.

Після презентації відеороликів відбулося їх обговорення та вручення сертифікатів учасникам лабораторії. Шередека Г. В. акцентувала увагу на перспективах роботи у наступному році та на активній участі ЗЗСО області у різних міжнародних дебатних проектах, а також на використанні елементів дебатних технологій на уроках з предметів гуманітарного циклу: українська, англійська, німецька мова, зарубіжна література та історія.

Наприкінці заняття Бобилева Я. В., методист ВМІ Донецького ОБЛІППО, провела рефлексію за підсумками роботи ОТЛ. Учасники висловили враження щодо роботи лабораторії у цьому році та побажання у роботі на наступний рік.

Дивитись фоторепортаж...